Wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

Wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA

129,00 zł
Brutto
Rozmiar
Dostawa w ciągu 1-2 dni roboczych Ilość
0 recenzje

Najskuteczniejsze wkładki na ostrogi spośród wkładek ortopedycznych FootWave™

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Z medycznego punktu widzenia, ostroga piętowa to narośl kostna (kalceofit) na guzie piętowym, zlokalizowana w okolicach przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ten rodzaj narośli powstaje stopniowo, powoli, na wskutek odpowiedzi kości na stan zapalny. Diagnozuje się ją na podstawie diagnostyki obrazowej RTG - narośl widoczna jest na zdjęciu rentgnenowski w postaci rogu lub kolca, który przypomina ostrogę.

Ważne, aby pamiętać o bezpośredniej przyczynie powstawania tej dolegliwości - jest nią stan zapalny, ale nie kości piętowej a rozcięgna znajdującego się po podeszwowej stronie stopy. Zapalenie rozcięgna pojawia się zazwyczaj ok 1-2 cm od jego przyczepu na guzie piętowym - często w tym miejscu jest dobrze widoczny wysięk limfatyczny (opuchlizna), która nasila się podczas aktywności i zmęczenia stóp.

Kiedy zatem odczuwamy bolesność w okolicy pięty i zdiagnozowano u nas ostrogę piętową, to leczeniu powinno być poddane przede wszystkim rozcięgno podeszwowe. Narośl kostna sama w sobie nie powoduje dolegliwości bólowych (!), choć często pacjenci zgłaszają, że właśnie taki rodzaj dyskomfortu odczuwają.

Rozcięgno podeszwowe - przyczyny stanu zapalnego

Zbytnia pronacja stawu skokowego (potocznie koślawość), obniża wysklepienie stopy wydłużając ją i skupiając przy tym wszystkie siły na rozcięgnie podeszwowym. Mówimy wtedy o stopie płasko-koślawej. Z czasem powoduje to opuchnięcie powięzi, mikrourazy włókien taśmy rozcięgna (szczególnie w okolicy 1-2 cm za zaczepem) oraz podrażnienie i pogrubienie otaczających tkanek powodując ból w sklepieniu stopy i pięcie. Zapalenie rozcięgna pojawia się często przy występowaniu dodatkowych czynników ryzyka, którymi są:

 • nadwaga
 • stojąca praca
 • płaskostopie
 • koślawość (nadmierna pronacja)
 • noszenie nieodpowiednich butów ( na wysokim obcasie bądź zbyt płaskie)
 • nadmierne wydrążenie stopy
 • nierówność długości kończyn dolnych
 • zaburzenia ukrwienia stopy
 • wadliwa biomechanika stopy
 • występowanie innych schorzeń jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
 • ograniczenie zgięcia grzbietowego w stawie skokowym będące wynikiem przykurczu mięśni łydki
 • przetrenowanie biegowe
 • proces starzenia

Ostrogi piętowe - najczęstsza przyczyna

Jak już wspomnieliśmy, bezpośrednią przyczyną jest zapalenie rozcięgna. Natomiast najczęstszą przyczyną tego stanu zapalnego, jest tzw. stopa płasko-koślawa wynikająca z nadmiernej pronacji, która dotyka aż 86% społeczeństwa (schorzenie cywilizacyjne). Koślawość, płaskostopie i ostrogi piętowe są ze sobą ściśle powiązane i jeśli cierpimy na jedno z nich, pojawienie się pozostałych jest bardzo prawdopodobne.

Dlatego właśnie ten rodzaj wkładki na ostrogi są jedną z najskuteczniejszych broni na tę dolegliwość. Działają one dwutorowo: usuwają główną przyczynę, jaką jest nadmierna pronacja (uciekanie kości pięty na zewnątrz i skręcanie stawu skokowego do wewnątrz) poprzez stabilizację korytkiem piętowym i redukują skutki, poprzez uniesienie łuków podeszwowych i amortyzację pięty. Podwójny amortyzator kierunkowy tyłostopia nie tylko absorbuje wstrząsy, ale też odpowiednio kierunkuje stopę podczas chodzenia. Takiego działania nie zapewnią podpiętki.

Wkładki na ostrogi a inne wyroby

Często zanim sięgniemy po wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe, próbujemy innych rozwiązań, jak podpiętki czy wkładki żelowe lub wykonane z innych, bardzo miękkich materiałów. Niestety, mimo chwilowej ulgi, jaki oferuje ten rodzaj wyrobów ze względu na swoją miękkość, będą one miały negatywny wpływ na stopę. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na swoją miękkość nie mogą odpowiednio utrzymać stopy pod ciężarem ciała i powodują pogłębianie się koślawości (nadmiernej pronacji) i płaskostopia, co w efekcie jeszcze bardziej pogorszy zapalenie rozcięgna i przyspieszy narastanie ostrogi. Ponadto, podpiętki często unoszą tyłostopie, działając jak obcas - prowadzi to do trwałego przykruczu ścięgien Achillesa i mięśnia brzuchatego łydki. Dlatego ten rodzaj zaopatrzenia (podpiętki lub wkładki żelowe) jest doradzany tylko jako rozwiązanie doraźne, tymczasowe. Jeśli już musimy z niego skorzystać, najlepiej jeśli będą to podpiętki wkładki w jednym, gdzie występuje minimalne korytko piętowe i wyprofilowane łuki podeszwowe, np. FootWave™ SOFTY

Inny rodzaj zaopatrzenia niż podpiętki i wkładki ortopedyczne, który jest polecany jako wsparcie w leczeniu, to kompresja, czyli skarpety lub opaski kompresyjne. Świetnie wspierają działanie wkładek ortopedycznych - poprzez kompresję zwiększają ukrwienie przyspieszając regenerację rozcięgna, odprowadzają limfę (zmniejszają opuchliznę w okolicach ostrogi) i wspierają stabilizację. Najlepiej zaopatrzyć się w kompresję dynamiczną, np. marki OS1st ™: FS4 Staw skokowy i FS6 Staw skokowy

Wkładki ortopedyczne FootWave™ OSTROGA PIĘTOWA jako element procesu leczenia ostrogi

Choć wkładki na ostrogi są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia ostrogi to nie można zapominać, że najlepsze efekty osiągniemy, kiedy połączymy wkładki ortopedyczne z innymi skutecznymi sposobami wygaszania stanu zapalnego czy regeneracji rozcięgna. Do rekomendowanych sposobów leczenia możemy zaliczyć:

 • Ćwiczenia na ostrogę piętową

  Nie tylko wpływają pozytywnie na rozcięgno podeszwowe poprzez jego rozciąganie i zwiększenie ukrwienia (co przyspiesza regenerację, dostarczając więcej cennych składników do obciążonych tkanek), ale też mobilizują stopę i poprawiają jej ogólną biomechanikę, co znacząco przyspiesza usunięcie głównej przyczyny powstawania ostróg.
  Sprawdź przygotowane przez nas zestawy ćwiczeń: OSTROGA PIĘTOWA FILM, NASZE ARTYKUŁY
 • Zaprzestanie treningów / aktywności fizycznej

  Aby pozwolić na wygaszenie stanu zapalnego i regenerację rozcięgna
 • Obniżenie wagi ciała jeśli nadwaga była przyczyną

  Dodatkowe kilogramy zwiększają nacisk na stopy - pozbywając się ich, odciążamy rozcięgno i piętę
 • Okłady chłodzące i odpowiedni masaż

  Świetnym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch sposobów, np. korzystając z urządzenia do ćwiczeń FootGym: FootGym
 • Fala uderzeniowa / ultradźwięki

  bezpieczne i szczególnie skuteczne
 • Laser wysokoenergetyczny

  absolutna nowość w fizykoterapii, duża skuteczność
 • Podanie leków przeciwzapalnych bądź użycie maści przeciwzapalnych

  UWAGA! Podawanie tzw. "blokady" powinno być ostatecznością i powinno być stosowane tylko i wyłącznie w przypadkach dużych i ostrych stanów bólowych, powodujących znacznie utrudnione poruszanie się. Silne środki przeciwzapalne podawane iniekcyjnie (zastrzykiem) w rozcięgno podeszwowe, szczególnie bez kontroli podawania przez USG, powodują zwapnienia włókien taśmy rozcięgna, co skutkuje ich bezpowrotnym zerwaniem! Szacuje się, że trzykrotne podanie takiej blokady zwiększa ryzyko zerwania się rozcięgna o 70%. Zerwanie rozcięgna to niezwykle bolesna i dotkliwa przypadłość, wymagająca leczenia operacyjnego.

Rodzaj leczenia powinien by dostosowany do potrzeb pacjenta przez specjalistę jak ortopeda, fizjoterapeuta, rehabilitant czy podolog i poprzedzony odpowiednią diagnostyka. Pamiętajmy, podpiętki silikonowe na ostrogi dadzą nam tylko i wyłącznie chwilową ulgę, a w dłuższym terminie ten rodzaj zaopatrzenia pogłębi chorobę i spowoduje jeszcze większy dyskomfort!

Wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową FootWave
9 Przedmioty

Paczkomaty - od 10zl

Kurier inPost - od 12zl

5 innych produktów w tej samej kategorii: